Pielęgnacja niemowlaka

Pielęgnacja niemowlaka | MiastoDlaDzieci.pl - atrakcje i wydarzenia
 1. Kąpanie. Jak często?
  Pierwsza kąpiel naszego dziecka może odbyć się w domu nie szybciej niż dobę po urodzeniu. A co dalej? Wystarczy, jeśli dziecko będziemy kąpać co dwa, trzy dni. Naturalnie, że codziennie musimy pielęgnować buzię, okolice pieluszkowe, szyję oraz wszystkie fałdki.

 2. Mydło czy płyn do kąpieli?
  Najważniejsze, aby korzystać z produktów przeznaczonych dla niemowląt. Kosmetyki dla starszych dzieci i dorosłych mogą mieć w składzie substancje, które będą szkodzić delikatnej skórze maluszka. Odpowiednie dla najmłodszych zwykle mają formę płynu, są zarówno wygodniejsze w stosowaniu, ale też bardziej higieniczne z uwagi na to, że nic nie osadza się na ich powierzchni.

 3. Czym myć buzię dziecka?
  Zdecydowanie polecane jest, aby przegotować i ostudzić wodę. Jak to zrobić? Wlewamy wodę do miseczki, moczymy duży wacik kosmetyczny i oczyszczamy nim buzię. Pamiętajmy o okolicach uszu, to może nie do końca oczywiste miejsce, ale i tam mogą pozostawać resztki jedzenia.

 4. Używać oliwki?
  Oliwkę używamy do masażu dziecka. W sytuacji gdy skóra dziecka jest w dobrej kondycji, nie ma potrzeby używania oliwki do kąpieli. Ponadto dziecko wykąpane w oliwce jest trudniej utrzymać, trzeba zachować dużą ostrożność. Jeżeli chcecie nasmarować niemowlę po myciu, użyjcie dosłownie kilku kropel. Do nawilżenia ciała zdecydowanie lepiej sprawdzi się krem lub balsam.

 5. Jaki krem dla maluszka?
  Tu sprawdzi się zasada - lepiej mniej, niż więcej. Dobrze sięgać po produkt, którym będziemy mogli posmarować całe ciało dziecka. Wybierajmy takie kosmetyki, które łatwo się rozprowadzają i szybko wchłaniają. Dobrym wyborem może być NIVEA Baby, to produkt, który możemy używać od narodzin (od pierwszego dnia życia). Posmarujemy nim nie tylko buzię, ale i rączki oraz całe ciało maluszka. Nie zawiera alkoholu etylowego, parabenów, barwników oraz olejów mineralnych. Chroni i nawilża skórę oraz wspiera naturalną barierę ochronną.

 6. Jak często myć główkę dziecka?
  Właściwym jest mycie główki dziecka dość często, przy każdym myciu całego ciała. Nie musimy tutaj używać szamponu, wystarczy, że przetrzemy główkę wodą z płynem, tym który używamy do mycia reszty ciała. Pamiętajmy o spłukaniu jej czystą wodą.

 7. Co z okolicami pieluszkowymi?
  Jeżeli nie kąpiemy malucha codziennie, codziennie musimy umyć okolice pieluszkowe. Potrzebny jest duży wacik kosmetyczny lub bawełniana pieluszka, zamoczona w ostudzonej, przegotowanej wodzie z dodatkiem płynu do mycia. Tak oczyszczamy okolice intymne, pachwiny oraz fałdki. Ważne, aby dobrze osuszyć owe miejsca ponieważ wilgoć sprzyja podrażnieniom, a co w konsekwencji - może doprowadzić do powstawania bolesnych odparzeń. Pamiętaj, żeby dziecko pobyło trochę bez pieluszki, aby jego skóra mogła się "przewietrzyć".

 8. Jak pielęgnować pępek?
  Właściwie zadbana pozostałość po pępowinie powinna samoistnie odpaść po około ośmiu dniach życia malucha. Aktualnie polecana jest tak zwana sucha pielęgnacja – dbajmy o to, aby nie moczyć kikuta pępka, ale gdy już do tego dojdzie przykładowo w czasie kąpieli czy przy zmianie pieluszki musimy go osuszyć.

 9. Potówki
  Na ciele dziecka mogą być widoczne potówki. Jak je pielęgnować? Przede wszystkim nie można przegrzewać malucha - nie ubierajmy go zbyt ciepło, dbajmy o to, by temperatura w pomieszczeniach domu utrzymywała się w okolicy 20°C.