Okazywanie miłości – niezwykły wpływ na rozwój dziecka

Okazywanie miłości – niezwykły wpływ na rozwój dziecka | MiastoDlaDzieci.pl - atrakcje i wydarzenia

Psychoanalityk Rene Spitz w latach 40 XX wieku pracował jako psychiatra w szpitalu Mount Sinai w Stanach Zjednoczonych i usilnie starał się znaleźć odpowiedz na nurtujące go pytanie. Dlaczego śmiertelność wśród niemowląt była aż tak duża bo aż 30%? Mimo dobrych warunków, odpowiedniego odżywiania oraz należytej opieki medycznej?

Przypuszczenia lekarzy wskazywały, że przyczyną jest narażenie na zarazki w związku z czym zaostrzono standardy higieny i tak już bardzo sterylnych warunków, a dzieci zostały położone w oddzielnych łóżeczkach żeby uniemożliwić im kontakt między sobą. Jednakże to nie zmieniło sytuacji – co gorsza dzieci czuły się coraz gorzej.

W następstwie Rene Spizt przez kilka lat zaczął porównywać i obserwować dwie grupy dzieci.
Pierwsza to maluchy z przyszpitalnego sierocińca, które miały zaspokojone wszelkie materialne potrzeby. Druga, to dzieci mieszkające z mamami w więzieniu. Tutaj warunki pozostawiały wiele do życzenia, jednak mamy mogły przebywać z dziećmi prawie cały dzień.

Ku zdziwieniu doktora okazało się, że maluchy więźniarek mimo gorszych warunków czuły i rozwijały się bardzo dobrze. Z upływem czasu stało się oczywiste, że więź z mamą jej dotyk i obecność mają fundamentalne znaczenie dla właściwego rozwoju dziecka. Pamiętajmy, że byt materialny, nawet najlepiej zapewniony nie wygra z okazaniem miłości i ciepła swojemu dziecku.

Sporo osób żyje w błędnym pojęciu, że dziecko czyste, dobrze ubrane, nakarmione zdrową żywością, zabezpieczone finansowo – nie ma prawa narzekać. Niestety okazuje się, że może! Dlaczego? Ponieważ cierpi z braku tego co jest mu najbardziej potrzebne! Miłości, dotyku i uwagi najbliższych mu osób.