Tadek niejadek – Gdy dziecko nie chce jeść

Tadek niejadek – Gdy dziecko nie chce jeść | MiastoDlaDzieci.pl - atrakcje i wydarzenia Wielu rodziców zadaje sobie pytanie „co zrobić gdy moje dziecko nie chce jeść?”. Brak apetytu to coraz większy problem u wielu dzieci i równoczesne zmartwienie ich rodziców. Rodzice powinni zrozumieć, że brak apetytu ich dziecka nie musi sygnalizować poważnych zmian chorobowych. Błędem jest wmuszanie mu jedzenia. W sytuacji gdy pociecha nie chce jeść obiadków czasami warto uszanować jego zdanie. W końcu ono samo czuje ile jedzenia jest mu potrzebne. Zwykle gdy nasze dzieci nie chcą jeść wpadamy w panikę i układamy czarne scenariusze. Warto być świadomym, że problemy z jedzeniem mogą być efektem wmuszania w nich wielkich porcji. Organizm dziecka jest mały tak samo jak jego potrzeby energetyczne. Maluch sam najlepiej wie ile jest mu potrzebne. Zbyt wielkim wmuszaniem pożywienia w malucha rodzice niestety robią mu ogromną krzywdę. Wpychanie w dziecko jedzenia, to największy błąd jaki mogą rodzice zrobić maluchowi. Ponadto straszenie: „póki nie zjesz, nie odejdziesz od stołu”, także nie jest dobrym rozwiązaniem. To może tylko zaostrzyć problemy z jedzeniem. W konsekwencji siadanie do stołu zacznie się maluchowi kojarzyć z karą. Jeśli dziecko nie ma ochoty jeść, może mieć jakiś powód. Przykładowo taki, że nie jest po prostu głodne.

Porady gdy nasz maluch odmawia jedzenia:

  • Dopilnuj aby dziecko nie podjadało - Jeśli nasza pociecha nie chce jeść, przypomnij sobie czy wcześniej nie zjadło czegoś słodkiego. Łakocie są ogromnie kaloryczne oraz zaspokajają uczucie głodu.
  • Nakładaj mu rozsądne porcje - Właściwe porcje nie oznaczają dużych ilości jedzenia. Dzieci same wiedzą, kiedy są najedzone. Nie ma konieczności zmuszania ich do posiłku. Jeżeli dziecko będzie głodne, na pewno nam o tym powie.
  • Urozmaicaj podawane posiłki - Gdy dziecko zaczyna odmawiać jedzenia pomyśl, czy odpowiednio urozmaicasz posiłki. Przykładowo jeżeli przez cały tydzień jecie fileta nie dziw się brakiem apetytu u malucha. Dobrym rozwiązaniem zapytać dziecko na co ma ochotę? Możesz mu zasugerować dwie potrawy. Maluch będzie miał świadomość, że sam dokonał wyboru.
  • Jedzenie o stałej porze - Warto aby dania podawać mniej więcej o tej samej porze. Po to aby przyzwyczaić organizm dziecka. Z biegiem czasu maluch zrozumie, że jedzenie jest swego rodzaju rytuałem.